Austrálie

Výběr školy a zařizování

Jak to všechno začalo… Po státnicích jsme se s Gregem rozhoupali, že by jsme si teda chtěli před nástupem do práce trochu odpočinout. A tak jsme začali plánovat cestu do Austrálie 🙂 . Prvně jsme plánovali pouze dovolenou, kterou jsme však brzy překvalifikovali na studijně-dovolenkový dvouměsíční pobyt. Tento článek shrnuje naše přípravy na odlet.

Protože jsme se rozhodli až začátkem července, bylo třeba vše zařídit co nejdříve. Dali jsme si termín začátek srpna na odlet. Začaly tedy čtyři týdny běhání, zařizování, shánění a tak dál. Nejprve jsme si na internetu vybrali několik brněnských agentur, které organizují studijní pobyty v Sydney. Po krátkém osobním průzkumu jsme si vybrali AustraliaOnline. Roli při výběru agentury hrály zkušenosti s organizací cest, cena, osobní přístup a také to, zda má agentura pobočku kromě Brna i v Sydney.

Dále bylo třeba zvolit školu. S tím nám pomohla paní z agentury, protože škol v Sydney je opravdu hodně. Dostali jsme zúžený seznam škol, které mají kurzy obecné angličtiny začínající každý týden v pondělí (protože jsme si na studium vyhradili pouze 4 týdny). Vybrali jsme školu Ability English, která nabízí kurzy probíhající od pondělí do čtvrtka, takže má člověk během týdne i nějaký ten čas na cestování 🙂 .

Paralelně s výběrem školy probíhalo i vyřizování víz a hledání letenky. Vízum nám zařídila agentura za pomoci migračního agenta, takže vše proběhlo rychle a bez komplikací. Pro let jsme si mohli vybrat ze dvou společností (Emirates a KoreanAir), se kterými má agentura dohodnutou nižší cenu letenek. KoreanAir byla jasná volba, protože létá přes Soul, kde jsme si chtěli udělat stopover, a také nabízí jedno velké zavazadlo zdarma navíc (což se při delší cestě vážně hodí 😉 ).

Protože je toho před odletem potřeba zařídit opravdu hodně, tak jsme si to všecko sepsali. Třeba se to bude hodit někomu dalšímu, kdo taky plánuje cestu do Ausí.

Co je třeba zařídit před odletem:

 • platný pas, občanka a řidičák
 • ubytování – šlo vyřídit přes agenturu (levnější jsme sami nesehnali) a dostali jsme to i s odvozem z letiště
 • zdravotní pojištění (sehnali jsme si komplexní pojištění od Axy a i levnější, než nám nabízela v agentuře) – vše online
 • mezinárodní řidičský průkaz (za 50Kč na počkání)
 • zdravotní prohlídka se hodí ale není nutná, nicméně je potřeba mít v pořádku tetanovku
 • plná moc rodičům – pro případ nouze a nutného vyřizování
 • VZP – nahlášení samosplátce – pokud nejste studenti, což my už nejsme, musíte si hradit zdravotní pojíštění
 • před balením kufrů je třeba si zjistit, co vše je zakázáno dovážet, protože Ausí má fakt hodně specifické omezující požadavky (především na potraviny, alkohol a třeba i parfémy a špinavé boty)
 • je vhodné přečíst si o malých krásných a smrtelně jedovatých potvůrkách, co v Ausí běhají – abyste si to ještě včas stihli rozmyslet 🙂 – doporučuji tyhle stránky: http://www.australiangeographic.com.au/topics/wildlife/2013/03/australias-dangerous-animals-the-top-30/

Co je dobré nezapomenout doma:

 • doklady a mobil s roamingem
 • alespoň dvě kopie pasu, víz a všech možných papírů, protože připravenému štěstí přeje a my jsme ti správně paranoidní lidé 🙂
 • adaptér do zásuvky
 • pokud jedete v létě (během našeho léta), tak teplé oblečení a něco nepromokavého
 • vyměněné peníze (ale o těch viz níže)
 • plavky – přeci když už tam člověk je, tak musí smočit půlky tam, kde se prohánějí nejlepší serfaři světa a taky sem tam pár žraloků
 • a spoustu dalších věcí, ale to nejdůležitější bylo zmíněno

Australské dolary jsme si směnili jednoduše v Čechách. Zajímavější to začalo být s výměnou peněz pro pobyt v Jižní Korei (měna „won“). U nás není tahle měna k sehnání, proto jsme si vyměnili eura. Nicméně v Soulu nechtějí eura moc vyměňovat, směnárny kde je berou člověk musí víc hledat. Americké dolary se vyměňují všude a kurz je srovnatelný s eurem, takže pro příště určitě lepší volba dolary.

Greg a Danča před odletem :)

Greg a Danča před odletem 🙂