Austrálie

Je kachlíková!

Aneb pravda o světoznámé opeře…

Během těch let snění o cestě do Ausí jsem si říkala, z čeho je ta zvláštní budova opery asi vytvořená. Jasně, mohla jsem si to najít na internetu, ale to by mi zkazilo překvapení 🙂 . Dneska už toho o ní vím mnohem víc, brázdíme chodník kolem ní několikrát týdně 🙂 . A tak jsem se rozhodla napsat pár informací o té krasavici, která mě pořád fascinuje, ač je pro mě teď mnohem reálnější než kdykoliv předtím.

operka v noci z Harbour Bridge

operka v noci z Harbour Bridge

Říká se jí plachetnice, takže má střechu z látky? Či z plachty? Na všech fotkách je vždycky sněhobílá, takže asi jo. Nebo ne? …. Ne! Je kachlíková a určitě není jako sníh! Možná jako trochu počůranej sníh 😀 . Greg mi teď říká, že se prý architekt inspiroval slupkama mandarinky – no, podle barvy z bližšího pohledu tohle označení sedí víc 🙂 .

střecha opery a překvapený Greg :)

střecha opery a překvapený Greg 🙂

Jako u klasické plachetnice bych čekala, že má „plachty“ u sebe, že se třeba trochu překrývají. Prostě že je to jedna velká budova se zvláštní avantgardní střechou. Tak jak to vypadá na všech fotkách z časopisů a novin. Ale ne, vlastně je to několik samostatných střech, mezi kterými se dá projít.

fotka opery z trajektu

fotka opery z trajektu

fotka opery od Royal Botanic Garden

fotka opery od Royal Botanic Garden


 

Pod jednou „z plachet“ je i operní bar. Moc lidí tam nebývá, a když tak hodně nóbl oblečení. Asi to tam bude dost koštovat 🙂 …

Greg kouká do baru v opeře

Greg kouká do baru v opeře

Ač se to podle fotek nezdá, vážně to není žádný obr. Je to spíš operka, než velký dům. Občas kolem ní propluje pořádná zámořská jachtička a pak se slavná Opera zdá docela maličká.

Greg a lodička

Greg a lodička

Danča na podvečerní procházce

Danča na podvečerní procházce

 

 

 

 

 

 

 

Ale stejně je nádherná, nemyslíte? 🙂

při západu slunce

při západu slunce

noční pohled z Harbour Bridge na operu a město prostě bere dech...

noční pohled z Harbour Bridge na operu a město prostě bere dech…

 

One thought on “Je kachlíková!