Austrálie

Návštěva Government Housu

Při procházkách přes Royal Botanic Garden jsme si všimli hezkého oploceného domečku, kolem kterého je zahrada plná rozkvetlých květin. Zjistili jsme, že se jedná o Government House (sídlo vlády) a rozhodli jsme se ho navštívit. Taky jsme zjistili, že návštěvní doba je velice omezená. Prohlídky jsou jen jednou za půl hodiny a počet návštěvníků na prohlídku je pouze 20. Přestože jsme přišli ve všední den v polovině otevírací doby, dorazili jsme těsně před začátkem poslední prohlídky. Otevírací doba se totiž hodně mění, jelikož je budova stále denně využívaná členy vlády. Proto je taky pro vstup do budovy třeba mít s sebou pas. Podmínky návštěvy jsou přísné, batohy se musí nechat na recepci a je zakázáno v budově fotit 🙁 .

Danča a Greg před Government Housem

Danča a Greg před Government Housem

Mysleli jsme, že bude na prohlídce plno, ale omyl 😀 . Nakonec jsme měli privátní prohlídku jen pro nás dva s asi sedmdesátiletou paní průvodkyní Lasly. Mysleli jsme, že to bude asi dost trapas, až jí nebudem rozumnět, ale nakonec to byl vcelku příjemný pokec, Lasly nás nechala si vše prohlédnout a mohli jsme se zeptat na cokoli jsme chtěli (ačkoliv s naší mluvenou angličtinou to byl občas problém 😀 ).

 

 

Budova je to opravdu nádherná, určitě stojí za prohlídku (zvláště proto, že je to zadarmo 🙂 ). Navrhl ji architekt, co postavil Buckinghamský palác. Nicméně do Ausí nikdy nejel, protože v době stavby trvala cesta po moři více jak 3 měsíce. A tak jsou na paláci vidět drobné úpravy místních umělců, na které Lasly vždy poukázala. Škoda jen, že se tam nemohlo fotit, a tak přidáváme fotky alespoň ze zahrady, která je vybudovaná v evropském stylu. Byla totiž to první, co připlouvající lodě po dlouhé cestě po moři viděli – tak prý aby námořníky potěšil pohled na „kus domova“.

kačeny v zahradě za sídlem vlády

kačeny v zahradě za sídlem vlády

výhled od Government Housu do zahrady a na moře

výhled od Government Housu do zahrady a na moře

 

 

Po návštěvě Government Housu jsme se museli trochu osvěžit, protože ten den bylo opravdu teplo. A tak jsme si dali kousek od Opery místní oblíbenou mňamku Gelato 🙂 (něco jako zmrzlina). Pak jsme se ještě trochu prošli kolem zátoky Circular Quay a viděli odplouvat takovou „menší“ zámořskou loďku 🙂 .

bambusový lesík v Royal Botanic Garden

bambusový lesík v Royal Botanic Garden

cestou z Government Housu jsme potkali povalujícího se lachtana před Opera Housem :)

cestou z Government Housu jsme potkali povalujícího se lachtana před Opera Housem 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Greg a už skoro zbaštěné Gelato :) holt jsme si na focení vzpomněli pozdě no...

Greg a už skoro zbaštěné Gelato 🙂 holt jsme si na focení vzpomněli pozdě no…

Gregovi se zalíbila jachtička. Na příští dovolenou prý jedeme s ní... :D

Gregovi se zalíbila jachtička. Na příští dovolenou prý jedeme s ní… 😀