Austrálie

Týden v Brisbane

Závěrem našeho australského výletu jsme strávili týden v Brisbane. Přebývali jsme v hostelu kousíček od centra, což bylo opravdu fajn, protože jsme měli vše na dosah ruky. Při ubytovávání se nám vtipný čínský recepční divil, co budeme ve městě dělat celý týden – že prý na shlédnutí zajímavostí stačí bohatě dva dny 😀 . Co se týče našeho nového bydlení, nebyl to zrovna hotel Grand Hyatt. Ale byla tam postel, teplá sprcha a pitná voda – co víc si přát po našem roadtripu 😀 …

Pokojík v Grand Hyatt Hotel

Pokojík v Grand Hyatt Hotel

"Apartmán" v Yellow submarine

„Apartmán“ v Yellow submarine

První den jsme prošli celý park v ulici Roma Street. Park byl opravdu velký, s několika jezírky, fontánami, grily a hlavně tam bylo spousta velkých ještěrek, které se vyhřívaly na kamenech a skoro vůbec se lidí nebály. Byl tam také bambusový les s mlžítky, takže se tam člověk mohl v horkém dnu krásně zchladit.

bambusový prales

bambusový prales

ještěrky v parku

ještěrky v parku

Roma street park

Roma street park

Hodně ještěrek pobíhalo také v Brisbane City Botanic Garden. Zahrada byla fakt hezká, plná rozkvetlých květin. Byla zrovna sobota, když jsme ji navštívili. Sluníčko svítilo a bylo i vcelku teplo – jak Greg říká – kytky smrděly a ptáci řvali jak o závod. Proto se není čemu divit, že jsme tam potkali tak 15 svateb najednou. Nevěsty se střídaly u záhonů s květinami nebo v zátiších pod košatými stromy jako na běžícím páse. Počasí vůbec je v Brisbane znatelně teplejší než v Sydney a navíc už bylo jaro v plném proudu, tak jsme si užili týden tepla 🙂 .

botanická zahrada se svatbama

botanická zahrada se svatbama

Dále jsme prošli historický střed města, kde seděl mezi věžáky hezký malý kostelík Svatého Alberta a hned naproti Town Hall s vysokou hodinovou věží. Když jsme šli na prohlídku muzea o historii Brisbane v Town Hallu, tak jsme se i tak trochu omylem dostali na prohlídku té hodinové věže. Projeli jsme se díky tomu starým výtahem, který je jako jediný v Ausí ještě řízený ručně. Za náměstím před Town Hallem začíná Queen Street Mall, což je velké nákupní centrum – ulice plná restaurací a obchůdků se vším možným. Kousek od centra města bylo i Anzac Square, kde jsme viděli hezké „tlusté“ stromečky 🙂 . Pak jsme došli k starému větrnému mlýnu, který stále stojí na kopečku ve městě, i když už nemá lopatky.

Town Hall a hodinová věž

Town Hall a hodinová věž

kostelík sv. Alberta

kostelík sv. Alberta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ručně řízený výtah na věž

ručně řízený výtah na věž

větrný mlýn

větrný mlýn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tlusté stromky

tlusté stromky

 

 

 

 

 

 

 

 

Při procházce podél břehu řeky jsme kromě krásně osvětlených mostů potkali i historicky vyhlížející budovu, z které se vyklubalo luxusní kasíno. Mají tam také velké ruské kolo na břehu řeky, kterému říkají Brisbane Eye – ano, hodně se věcí se tu kopíruje po Londýnu.

pohled na druhý břeh řeky při západu slunce

pohled na druhý břeh řeky při západu slunce

večerní pohled na město

večerní pohled na město

 

 

 

 

 

 

 

 

Na břehu řeky, který se nazývá Souht Bank, jsme se podívali na lodičky v Marine muzeu. Pak jsme si udělali dlouhou procházku podél břehu řeky, kde město udržuje krásný walk. Potkali jsme několik jezírek s malými fontánkami a také bylinkovou zahrádku. Pak jsme došli k zábavnímu centru s bazény. Byla tam i písečná pláž a krásně čistá voda. Lidé se tam mohou zadarmo zchladit a užít si koupačku na břehu řeky 🙂 . Pro děti je tam spousta vodních atrakcí a různých vodotrysků. Hned za bazény samozřejmě nechybí ulička plná stánků s dobrotami a suvenýry. Chodníček končí u velké městské knihovny, za kterou jsou hned tři krásně osvětlené mosty.

South Bank

South Bank

bazén na břehu řeky s krásným pohledem na město

bazén na břehu řeky s krásným pohledem na město

Jako poslední jsme navštívili Lone Pine Koala Sanctuary. Je to vlastně wild-life zoo, která se pyšní především spoustou koal a patří mezi deset nejlepších ZOO na světě. Koal tam mají přes 130. Také je tam samozřejmě možnost si zadarmo koalku pochovat. Což jsme pochopitelně využili 🙂 . Ale bohužel z toho nemáme fotky, protože za to už se těžce platí. A jaké to je chovat koalu? No, na to, jaké je to malé zvířátko (a není to mědvěd!), je docela těžká. A smrdí 🙂 . Prostě jako každé divoké zvíře. Srst má ale nad očekávání docela hrubou, ne jako klokan. Nicméně když na mě ten prcek koukal těma velkýma očkama a líně si mě prohlížel, bylo to super 🙂 .

Greg a pštros

Greg a pštros

spící koalka

spící koalka

orel mořský

orel mořský

unavený vombat

unavený vombat

ptakopysk

ptakopysk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zoo se nám celkově moc líbila. Měli tam spoustu ukecaných papoušků, párek aktivních ptakopysků, líné vombaty, zrzavé vlčáky (kterým říkali pes Dingo), a samozřejmě klokany a emu pštrosy. Taky jsme tam viděli předváděčku lovu dravců a práce ovčáckých psů při nahánění ovcí. Nakonec nám předvedli i stříhání vlny z ovce. Strávili jsme tam celý den (i když to není zrovna velká ZOO) a bylo to fajn.

Brisbane je sice velké město, ale je velké kvůli okrajovým obytným částem. Střed města, kde je co vidět, je vcelku malý. Sydney prostě pořád vede 🙂 .

Austrálie je krásná země a určitě stojí za vidění. Cesta je sice dlouhá (asi 22 hodin v letadle), nicméně opravdu doporučujeme ji navštívit. Nejen kvůli nádherné přírodě a zvláštním zvířátkům, ale i ten životní styl a lidi jsou tolik jiní od Evropanů. Tam se prostě žije v klidu, nikdo nikam nespěchá. Lidé jsou na sebe milí, ochotní pomoci, rádi si i pokecají ačkoliv vás vůbec neznají. Není tam divné nechat nastartované auto před domem s klíčky uvnitř a otevřenými dveřmi k místu řidiče. Ani ulice tam nejsou špinavé nebo třeba posprejované. Lidé tam prostě myslí jinak. Váží si tam toho, co mají, chovají se k sobě hezky a nestěžují si. Ačkoliv je to prakticky izolovaný kus země, právě díky tomu je to tam tak jiné a super!